Candidates for local parish council elections
Election of Parish Councillors
ARKHOLME-WITH-CAWOOD Parish Council:
No nominations received.
BOLTON-LE-SANDS Parish Council – North Ward:
Mark Andrew Archer
Keith William Budden
Michael John Craddock
Ann Kay
Susan Lomax
Andrew Parker
Brian Allan Patrick
BOLTON-LE-SANDS Parish Council – South Ward:
Tracy Belinda Bell
Bob Bond
Linda Margareta Leak
CARNFORTH Town Council – Carnforth Town Ward:
Aurelian Barbu
Ian Jeremy Dent
Janette Gardner (Labour Party)
Paul Malcolm Gardner (Labour Party)
Roly Parker
Bob Roe
Dougi Taylor
Malcolm Watkins
Pat Wooff
CARNFORTH Town Council – Crag Bank Ward:
No nominations received.
CATON-WITH-LITTLEDALE Parish Council:
Geoffrey James Beckett
Ray Elvis
Ronnie Bernard Gibbons
Chris Kynch
Drusilla Mary Nesbitt
Robert Thomas Paine
Mark Roy Skeldon
Jennifer Jane Walmsley
COCKERHAM Parish Council:
Andrew Stuart Fearnley
Peter Thomas Hewitt
Deborah Jane Holmes
William Arthur Jacques
William Paul Latus
Angela Elizabeth Slater
ELLEL Parish Council – North Ward:
Mark Blundell
Stephen Booth
Helen Rebecca Helme
ELLEL Parish Council – South Ward:
Iain Collinson
Michael Helm
Michael John O’Riordan
David Steele Whitaker
ELLEL Parish Council – University East Ward:
No nominations received.
ELLEL Parish Council – University West Ward:
No nominations received.
GRESSINGHAM Parish Council:
Martin Andrew Brooks
Sheila Patricia Liggett
Grant Parker
Neil Arthur Read
Eileen Joan Taylor
HALTON-WITH-AUGHTON Parish Council:
David Stephen Fell
Michael David Jackson
Brian Jefferson
Carol Ann Slinger
HEATON-WITH-OXCLIFFE Parish Council – Roeburn Drive:
Ginny Kelly
Keith Adrian Percy
HEATON-WITH-OXCLIFFE Parish Council – Rural Ward:
Margaret Baxter – automatically elected
HEATON-WITH-OXCLIFFE Parish Council – Westgate Ward
Ian Withnell Clift
William Jackson
HEATON-WITH-OXCLIFFE Parish Council – Winster Park:
No nominations received.
HORNBY-WITH-FARLETON Parish Council:
Mary Pauline Gardner
Alan Edward Harris
Jacque Lloyd
Jim McKinstry
Peter William Norris
Jane Thomson
John Shepherd Towers
Neil Robert Wallace
IREBY-WITH-LECK Parish Council – Ireby Ward:
Paul Graham
Heather Jane Marsden
Carole Ann Scott
IREBY-WITH-LECK Parish Council – Leck Ward:
Carol Ann Howard
Kathryn Elaine Hyde
William Andrew Makinson
MELLING-WITH-WRAYTON Parish Council:
John Edwin Howson
Maude Mary Jackson
John Frederick Marsh
David Owen Nott
Alan Porter
Gerda Southwell
Stephanie Williams
MIDDLETON Parish Council:
Lynne Bentham
Jennifer A Bostock
Eileen Harrison
Richard James Hyde
Norma Shacklady
Nancy Margaret Thompson
MORECAMBE TOWN COUNCIL – Bare North Parish Ward:
Alex Ashworth (Morecambe Bay Independents)
June Irene Ashworth (Morecambe Bay Independents)
Barbara Barber (Morecambe Bay Independents)
Richard Laurence Moriarty (Green Party)
Valerie Rogerson (Labour Party)
MORECAMBE TOWN COUNCIL – Bare South East Parish Ward:
Tony Anderson (Morecambe Bay Independents) – automatically elected
MORECAMBE TOWN COUNCIL – Bare South West Parish Ward:
Shirley Burns (Morecambe Bay Independents) – automatically elected
MORECAMBE TOWN COUNCIL – Harbour Parish Ward:
Darren Keith Clifford (Labour Party)
Jason Firth (Morecambe Bay Independents)
Janice Hanson (Labour Party)
John Robert Hanson (Labour Party)
Liam Hughes (Labour Party)
Terry Ingle (Morecambe Bay Independents)
Steven Thomas Ogden (UK Independence Party)
David Whitaker (Labour Party)
MORECAMBE TOWN COUNCIL – Heysham North Parish Ward:
Carla Dianne Brayshaw (Labour Party)
David Ian Brayshaw (Labour Party)
James Carlton Fletcher (Morecambe Bay Independents)
Mavis Newton (Morecambe Bay Independents)
Margaret Pattison (Labour Party)
Dave Porter (UK Independence Party)
Hayley Elizabeth Schofield (Morecambe Bay Independents)
MORECAMBE TOWN COUNCIL – Lowlands Road Parish Ward:
Linda Margaret Page (Morecambe Bay Independents)
Pat Wisbach (Labour Party)
MORECAMBE TOWN COUNCIL – Lune Drive Parish Ward:
Niall Semple – automatically elected
MORECAMBE TOWN COUNCIL – Out Moss Lane Parish Ward:
Joshua Brandwood (Labour Party)
Mark Knight (UK Independence Party)
MORECAMBE TOWN COUNCIL – Poulton Parish Ward
Vicky Boyd-Power (Morecambe Bay Independents)
Godfrey Samuel Danson (UK Independence Party)
Tricia Heath (Morecambe Bay Independents)
Brendan Anthony Hughes (Labour Party)
Terri Ann Metcalfe (Labour Party)
Paula Jeanette Ross-Clasper (Morecambe Bay Independents)
Annette Smith (Morecambe Bay Independents)
Natasha Walker (Labour Party)
MORECAMBE TOWN COUNCIL – Torrisholme Parish Ward:
John Bates (Working positively for Morecambe)
Linda Davies (Working positively for Morecambe)
Ronald John Day (Liberal Democrats)
Roger Dennison (Morecambe Bay Independents)
Jennifer Carol Edmunds (Working positively for Morecambe)
Robert Wilson Gillespie (UK Independence Party)
Rita Wiles (Labour Party)
Karen Wisbach (Labour Party)
MORECAMBE TOWN COUNCIL– Westgate Parish Ward:
Alan Biddulph (Labour Party)
Tracy Michelle Brown (Labour Party)
Ian Withnell Clift (Labour Party)
Claire Emily Cozler (Labour Party)
Cary Jane Matthews (Morecambe Bay Independents)
Michelle Ogden (UK Independence Party)
Barry Vickers (Morecambe Bay Independents)
NETHER KELLET Parish Council:
Judith Maitland Bentham
Christopher Anthony Halhead
David John Manning
Peter Hiles Riley
George Henry Smith
David Robert Whitaker
Ian Williams
OVER KELLET Parish Council:
Graham Charles Agnew
Stephen Mark Atkins
Margaret Forster Fowler
Rebecca Faye Lauder
Nicholas Kevin Ward
OVER WYRESDALE Parish Council:
Mark James Atkinson
John Edward Drinkall
Tom Entwistle
Vicky O’Neill
Barry Michael Pye
Thomas Mason Townley
OVERTON Parish Council:
Jaci Dean
David Edmondson
Jonathan Mark Higginson
Danny Maddox
QUERNMORE Parish Council:
Janet Mary Alexander
John Thomas Fox
Andrew Johnson
John Garwood Kelsall
John Edward Pye
John Pye Townley
David Whitaker
SCOTFORTH Parish Council – Burrow Heights Ward:
No nominations received.
SCOTFORTH Parish Council – Scotforth Parish Ward:
Robert Whitaker – automatically elected
SILVERDALE Parish Council:
Terence Gerald Bond
Tony Houghton
Shirley Lilian Mason
Keith Richard Palmer
Nigel Charles Ribbons
David Allan Sandiford (Independent)
Paul Nicholas Williams
SLYNE-with-HEST Parish Council:
June Cohen-Kingsley
Stephen Jones
Joanne Kathryn Leeman
Stewart George Scothern
Roland Stretch
TATHAM Parish Council:
Susan Elizabeth Fraser Dawson
William Sydney Deller
James Stanley Harrison
Edward Arthur Mason
Bronwen Mary Osborne
Andrew Taylor
Melanie Winstanley
THURNHAM Parish Council:
Barbara Ann Bulloch
Michael John Hornshaw
Christine Milligan
Tony Robinson
Maggie Stainton
Eileen Stott
David John Whitworth
WARTON Parish Council – Millhead Ward:
Jean Dent
William Muckle
WARTON Parish Council – Warton Ward:
Helen Louise Barker
Kevin Butler Briggs
Richard Adam Anthony Charles Hilling
Colin John Peacock
Frank Senior
Lindsey Jane Simmonds
WENNINGTON Parish Council:
Carl Steven Hunter
Bill Kirkwood
Trevor Sykes
Paul Howard Whatmough
Peter William Williams
WHITTINGTON Parish Council:
Barbara Atkinson
John Stuart Close
Colin Hall
Ted Lawson
Eric Pelter
WRAY-WITH-BOTTON Parish Council:
Joanne Louise Postlethwaite
James Richard Staveley
Keith Sykes
YEALAND CONYERS Parish Council:
Lucy Helen Gillow Arthurs
Dawn Maureen Hancock
Joan Marie Page
Elizabeth Jane Panton
YEALAND REDMAYNE Parish Council:
Magnus John Alexander George
Glyn Paul Harmer
Michael Allan Macklin
Diane Elaine Smith